fbpx
+420 604 889 143
info@bestdecision.cz

Manifestace proti zbraňové směrnici EU

15. 3. 2017 | Petr Žák

Dne 14. března 2017 byla v Europarlamentu schválena zbraňová směrnice, která výrazně omezuje práva držitelů zbraní.A jelikož jsou střelné zbraně využívány i při specifických činnostech soukromých bezpečnostních služeb, redakci našeho časopisu vývoj událostí ohledně změn legislativy pro držení a nošení střelných zbraní velmi zajímá. 

Před samotným hlasováním proběhlo zasedání členů Europarlamentu, kteří měli jen krátký časový prostor pro vyjádření svých názorů. Europoslankyně Dita Charanzová navrhla, aby bylo hlasováno o pozměňovacích návrzích českých europoslanců, toto však bylo zamítnuto. O pár minut později byla směrnice schválena. Při sledování online přenosu z Europarlamentu mě překvapila rychlost, jakou se ihned po debatě hlasovalo – až to na mě dělalo dojem, že v zákulisí je již dávno rozhodnuto. Výroky a argumenty některých řečníků nebo absence dopadové studie změny zákona na jednotlivé země mě v tomto pocitu jenom utvrzují.

Směrnice sice není tak přísná, jak byla v úplně prvním návrhu, nicméně i v této podobě je naprosto nepřijatelná. V České republice máme jeden z nejlepších funkčních zbraňových zákonů na světě a spousta zemí by se námi mohla inspirovat. Není sebemenší důvod na našem zákonu cokoli měnit, navíc ještě pod záminkou boje proti terorismu. Žádný terorista si totiž zbrojní průkaz dělat nebude a všechny restrikce dopadnou na slušné lidi, kteří splnili náročné podmínky pro získání zbrojního průkazu a následně zbraní.

Směrnice byla tedy schválena a Česká republika má 15 měsíců na to, aby ji zapracovala do národních zákonů. Nicméně co se týče české politické scény, panuje v oblasti zbraňového zákona shoda, a to v tom směru, že je pro nás evropská směrnice nepřijatelná. Jednou z možností, jak dopad směrnice na naše zákony snížit, je vložit právo držet zbraň přímo do naší ústavy, jak navrhuje ministr vnitra Milan Chovanec. Rovněž chce napadnout směrnici u soudního dvora EU. Ministr obrany Martin Stropnický přišel s návrhem na sdružení střelců do tzv. branných spolků, díky nimž by si střelci mohli nechat určitý druh zbraní.

Ústavní právo na zbraň považuje spousta lidí za zbytečnost, neboť i nyní umožňuje naše legislativa legálnímu držiteli zbraně zasáhnout v souladu s institutem nutné obrany či krajní nouze. Ano, pokud by tu nebyla evropská směrnice, která nařizuje změny v naší zbraňové legislativě, nebylo by nutno cokoli měnit. Navrhovaná změna ústavy je pouze reakce na direktivu z EU, která chce naše občany za každou cenu odzbrojit, a jejím jediným cílem je, aby lidem, kteří splnili přísné podmínky pro držení a nošení zbraní, zbraně zůstaly.

Právě na podporu ústavního práva na zbraň a proti zbraňové směrnici EU proběhla 15. března manifestace na Václavském náměstí. Akci zahájil Bohumil Straka z Českomoravské myslivecké jednoty z tzv. „kazatelny“, což byl myslivecký posed umístěný pod sochou sv. Václava. Podle odhadu organizátorů se zde sešlo kolem 2 000 lidí. Nebyli však přítomni jen majitelé zbraní z řad myslivců, sportovců a lidí, kteří zbraň používají ke své profesi nebo pro osobní ochranu. Byli zde i občané, kteří zbrojní průkaz nevlastní, ale regulace z EU vnímají jako zásah do svobod občana.

Galerii fotografií z manifestace proti zbraňové směrnici si můžete prohlédnout zde.

Prvním řečníkem byl mistr světa v praktické střelbě Adam Týc. „Je důležité, abychom nebyli zticha. Směrnice, která včera prošla evropským parlamentem, zasáhne zcela jistě nejenom každého z nás, ale mohou následovat i další kroky proti našim právům,“ apeloval na účastníky akce a majitele zbraní vyzval, aby nadále dávali najevo svůj odpor proti této směrnici.

Dalším řečníkem byla poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová, která vyzdvihla fakt, že téma odporu proti omezování držení zbraní sjednotilo českou politickou scénu jako žádné jiné. „Nesouhlasíme s tím, aby evropské země řešily své vnitřní problémy související s jejich neschopností vypořádat se s narůstajícím terorismem uklidňováním veřejnosti zakazováním legálně držených zbraní,“ uvedla poslankyně a ujistila, že všichni zde přítomní poslanci podepsali návrh zákona, ve kterém by se právo držet zbraně mělo stát součástí ústavy. „Jsme přesvědčeni, že není jenom právem, ale i povinností občanů svoji zemi v případě potřeby bránit,“ uzavřela poslankyně Bebarová-Rujbrová svoji řeč.

Následně zprostředkovali organizátoři telefonický hovor s europoslancem Jiřím Pospíšilem, který hlasoval proti směrnici. „Prohráli jsme bitvu, ale nikoli válku. Je potřeba udělat všechno pro to, aby se vláda dostatečně odborně vybavila a obrátila se na Evropský soudní dvůr,“ ukázal europoslanec Pospíšil jednu z cest boje proti nesmyslné směrnici.

Dále vystoupil zástupce výrobců a prodejců zbraní pan Jaroslav Pekařík. Ten všechny přítomné vyzval, aby si pamatovali, kdo hlasoval pro a kdo proti směrnici. Upozornil, že je důležité, aby ti, kdo hlasovali proti směrnici, podpořili také změnu ústavního zákona, který by měl pomoci střelce před dopady směrnice ochránit. „Pokud na rovinu neřeknou, že budou pro změnu ústavního zákona, ptejte se jich dále, jak jinak to chtějí udělat. Protože za současné situace není jiné rychlejší a bezpečnější řešení, jak se před směrnicí bránit,“ dodal Pekařík.

Na manifestaci vystoupila také jednatelka Českomoravské myslivecké jednoty Martina Novotná, která poděkovala za podporu ze strany myslivců i ostatních příznivců legálně držených zbraní. „Směrnice je nařízená přímo proti nám, ne proti terorismu, jak je avizováno,“ řekla Novotná a vyjádřila podporu ústavnímu dodatku, který ocitovala:

„Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot a podílet se tak na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky. Podmínky a podrobnosti stanoví zákon.“

Dalším řečníkem byl kpt. Jiří Kunc, jeden ze zakladatelů Aktivních záloh. „To je takový, jako když vyšla směrnice o tom, jak mají být šišatý citrony. To jsme se tomu smáli. Ale tady už nejde o šišatý citrony, ale tady jde o naši svobodu! Dlouho jsem přemýšlel, proč je snaha omezit držení zbraní, a takové ty důvody, že směrnice bojuje proti terorismu… Ať z nás pan Juncker nedělá blbce. A pak jsem na to přišel! Bruselské elity se začaly bát svých vlastních občanů,“ prohlásil kpt. Kunc.

Posledním řečníkem byl poslanec Martin Lank, zpravodaj návrhu ústavního zákona, který má v ústavě zakotvit právo na zbraň. Ten uvedl, že jediné, co Evropská komise dokázala udělat v reakci na teroristické útoky, je tato paskvilní směrnice. „Máme nyní chvíli času, než budeme muset směrnici implementovat. Tento čas je potřeba na maximum využít, a to tím, že podáme žalobu k Evropskému soudnímu dvoru,“ řekl Lank a slíbil, že z pozice zpravodaje návrhu ústavního zákona udělá maximum pro to, aby se právo na zbraň do ústavy zakotvilo.

Po tomto vystoupení naplnili organizátoři černou rakev poháry ze šampionátů mistrovství světa ve střelbě, medailemi, květinami a dalšími symboly a pak se účastníci manifestace vydali ve smutečním průvodu k Evropskému domu, kde sídlí zastoupení Evropské komise pro ČR. Organizátoři manifestace měli na úředníky připraveny otázky týkající se zbraňové směrnice EU, ovšem navzdory tomu, že byl úřední den, našli na dveřích informaci, že je „dnes z provozních důvodů zavřeno“.

Červnové číslo časopisu Bezpečnost s profesionály je možné stáhnout zde pdf, 16,3 MB